FB
Vimeo
Open/Close Menu
lokalne

Projekt Powiśle

W roku akademickim 2017/2018 specjalizacja Animacja Kultury realizowała nowatorski program kształcenia, którego terenem było Powiśle – obszar trwających i planowanych działań Wieloletniego planu rozwoju UW, a jednocześnie jedna z bardziej dynamicznie zmieniających się części Warszawy.

W ramach Projektu Powiśle studenci realizowali twórcze badania dzielnicy, jego sfery społecznej, materialnej, wizualnej, audialnej przy pomocy strategii sztuki współczesnej.

 

fot. Kamila Szuba
 

Warsztaty i staże tworzące Projekt Powiśle miały charakter Pracowni Terenowych, odbywających się częściowo poza budynkami UW, w przestrzeni publicznej, w kontakcie z mieszkańcami i różnymi użytkownikami.

 

Celem projektu było podjęcie działań na rzecz lepszej integracji wewnętrznej społeczności uniwersyteckiej oraz zewnętrznej – środowiska UW z otoczeniem społecznym, zarówno instytucjonalnym, jak i z mieszkańcami dzielnicy.

 

Projekt Powiśle realizował tematy Wieloletniego planu rozwoju UW za pomocą działania na styku przecinających się rzeczywistości i społeczności: różnych wydziałów na uniwersytecie, mieszkańców dzielnicy, warszawiaków z innych części miasta itd.

 

Działania:

  • spotkanie poświęcone inicjatywom społecznym i kulturalnym na Powiślu  w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 67, przy ul. Browarnej 4 (17 kwietnia 2018 o g. 17.30). Organizatorzy spotkania: Animacja Kultury IKP UW i Stowarzyszenie BORIS w ramach projektu Warszawa Lokalnie.
  • warsztat „Lokalne mapy kultury” prowadzony przez dr Zofię Dworakowską. Jednym z efektów warsztatu jest mapa gromadząca zdjęcia, teksty, dokumenty i filmy dotyczące Powiśla:

  • staż Panorama Powiśle z Januszem Byszewskim, obejmujący działania w przestrzeni otwartej (fot. Janusz Byszewski):
  • warsztat „Słuchanie miasta” prowadzony przez Sebastiana Maca, podczas którego studentki, na podstawie nagrań terenowych Powiśla stworzyły słuchowiska o tej części Warszawy

 

 

  • „Medialab: Krakowskie Przedmieście 26/28” prowadzony przez Aleksandrę Janus i Ewę Majdecką (Pracownia Otwierania Kultury), podczas którego przygotowano internetowy przewodnik po Kampusie Głównym UW – Otwarty Kampus:

 

  • warsztat „Myślenie o współdziałaniu lokalnym” prowadzony przez dr Ilonę Iłowiecką-Tańską (Fundacja Partners Polska, Centrum Nauki Kopernik)
  • warsztat „Poszerzanie pola” prowadzony przez Marię Parczewską
  • warsztat „Teatr / performans / ulica” prowadzony przez Wojtka Ziemilskiego
  • warsztat „Prawo środka” prowadzony przez Edytę Ołdak (Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”)
  • warsztat „Fotografia w działaniu” prowadzony przez Agnieszkę Rayss (Sputnik Photos)
  • staż w Biurze Innowacji Przestrzeni Akademickiej UW
  • wystawa Projekt Powiśle – twórcze badania miasta, która odbyła się maju 2018 roku w Pawilonie nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik (fot. Kamila Szuba):

Wernisaż wystawy Projekt Powiśle – twórcze badania miasta:

 

 

Projekt Powiśle realizowany jest dzięki wsparciu władz rektorskich UW.

 

Czas: październik 2017-czerwiec 2018

Miejsce: Warszawa, Powiśle