Zapisy na staż rekomendowany – PANORAMA

Ogłaszamy nabór na otwarty staż w ramach Projektu Powiśle, prowadzony przez  Janusza Byszewskiego. Udział w stażu PANORAMA jest okazją włączenia się w Projekt Powiśle także tych studentów Instytutu Kultury Polskiej, którzy nie studiują na specjalizacji Animacja Kultury.

Spójrzmy prawdzie w oczy, jak mojemu miastu
Jeśli urośnie w siły, poczujesz to po zapachu
                                     Jopel & Komar Zapach miasta

Będziemy razem projektować rotundę, a w niej Panoramę Powiśla (świadome nawiązanie do tej zbudowanej przed wojną przy ul. Oboźnej). Wykorzystując mobilną konstrukcję rotundy zaprosimy mieszkańców do jej współtworzenia. Panorama stanie się rozszerzoną sytuacją artystyczną zachęcającą do eksperymentowania z rutynowym czytaniem miasta. Zadamy sobie pytanie, czy na wyrazistość, tożsamość tej części miasta składają się tylko topografia, architektura, klimat i jej początki, czy może też jej zapachy?

Zaczniemy od stworzenia kolekcji słów, które żyją na domach, klatkach schodowych, w sklepach czy urzędach, od ich przechwycenia i przeniesienia do nowego miejsca/kontekstu. Podczas prac nad projektem będziemy wykorzystywać także materiały zgromadzone przez uczestników podczas wcześniejszych warsztatów.

Zrealizujemy kilka działań w przestrzeni Powiśla, podczas których będziemy pytać spotkanych mieszkańców, studentów, przechodniów o zapach wybranego słowa, nazwy ulicy, miejsca czy hasła z pobliskiego muru czy bilbordu. Słowo – zapach (prywatne rzeczywistości zapachowe) umieszczone zostanie w rotundzie, współtworząc zapachową, zbiorową panoramę Powiśla.

Tworzone dawniej, wielkie panoramy malarskie miały wywoływać u widzów poczucie uczestnictwa w przedstawianych wydarzeniach. Nasze działania będą miały podobny cel.

Janusz Byszewski

Autor kilkudziesięciu projektów edukacyjno-artystycznych w Polsce i za granicą. Kurator i współzałożyciel Laboratorium Edukacji Twórczej w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Autor i współautor książek: Tutaj jestem (1994), Inne muzeum (1996); Projektowanie sytuacji twórczych (2005) – wspólnie z Majką Parczewską, Dom, moje centrum świata (2005), Sztuka współczesna – instrukcja obsługi (2007, 2009), Muzeum jako rzeźba społeczna (2012).

Uwaga – staż jest skierowany do wszystkich studentów IKP UW.

Terminy:

• Zapisy:

4-16.04 – Zgłoszenia należy przesyłać na adres animacja@uw.edu.pl.

• Spotkania stażowe:

24.04 (wtorek),  g. 10-12; 8.05 (wtorek), g. 10-12; 12.05 (sobota); 22.05 (wtorek), g. 10-12; 16. 06 (sobota)