FB
Vimeo
Open/Close Menu

Głównym celem projektu „Residency. Developing a model of arts residency applied to civic engagement” było wypracowanie modelu rezydencji artystycznej osadzonej w środowisku lokalnym, która poprzez zaangażowanie społeczności w działania osadzone w środowisku lokalnym wpłynie na zwiększenie aktywności obywatelskiej i poczucia sprawczości. W ramach projektu zorganizowane zostały w trzech krajach rezydencje artystyczne, które umożliwiły współpracę artystów, animatorów kultury, lokalnych aktywistów, lokalnych społeczności i instytucji.

 

W ramach projektu odbyły się również wizyty studyjne służące wymianie doświadczeń w trzech krajach partnerskich. Efektem tych działań jest narzędziownik (toolkit) dostępny w trzech językach, który dostarcza praktycznych wskazówek, jak zorganizować rezydencję artystyczną w społeczności lokalnej.

 

Rezydencja artystyczna koordynowana przez Specjalizację Animacja Kultury została zrealizowana na podwórku przy ulicy Gibalskiego na warszawskim Młynowie, we współpracy z lokalnym Partnerstwem Młyn na Woli. W efekcie działań podjętych przez artystkę Ninę Scholz z kolektywu Plattformer, przy wsparciu Agnieszki Dragon i kuratorki projektu Zofii Dworakowskiej, udało się m.in. zorganizować wspólnie z mieszkańcami tzw. Podwórkówkę, która zainicjowała spotkania w przestrzeni wspólnej podwórka, kontynuowane później we współpracy społeczności z lokalnymi instytucjami i Partnerstwem Młyn na Woli.

 

Finał rezydencji na Młynowie współtworzony z mieszkańcami.

 

 

 

Podczas projektu odbyły się też wizyty studyjne w Warszawie (Polska), Stoke-on-Trent  (Wielka Brytania) i w Barcelonie (Hiszpania).

 

Wizyta studyjna w Stoke-on-Trent (2014):

 

Wizyta studyjna w Barcelonie (2015):

Czas: 2013-2015

Miejsce: Warszawa (Polska), Barcelona (Hiszpania), Stoke-on-Trent (Wielka Brytania)

Partnerzy: Staffordshire University (Wielka Brytania), Universitat de Barcelona (Hiszpania)

Sfinansowano z Programu Leonardo da Vinci Komisji Europejskiej.