FB
Vimeo
Open/Close Menu
lokalne

Pracownie terenowe

Pracownia terenowa to nowy format warsztatów wprowadzony do programu specjalizacji Animacja Kultury w 2015 roku. Warsztaty te odbywają się poza Uniwersytetem, w jednej z dzielnic w Warszawy i oparte są na współpracy z mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych instytucji społecznych i kulturalnych.

Pracownia terenowa zakłada stworzenie studenckiej grupy roboczej, która podejmuje m.in. badania partycypacyjne, kreatywne konsultacje społeczne, a także wspólnie tworzy i realizuje pomysły na interakcje w przestrzeni publicznej i współdziałanie z mieszkańcami.

 

Wierzbno

Terenem działań pierwszej Pracowni był rejon Wierzbna na warszawskim Mokotowie. Pracownia powstała w ścisłej współpracy z Partnerstwem Moje Wierzbno i korzystała z Klubu „Mokotowo” prowadzonego przez Partnerstwo. Opiekunką Pracowni była dr Zofia Dworakowska. 

W ramach Pracowni, studenci zorganizowali m.in. wydarzenie „Malczak – targ wspomnień” (28 czerwca 2016) na ulicy Malczewskiego. Nawiązując do przerwanej tradycji drobnego handlu w dzielnicy zachęcali mieszkańców i przechodniów do wymiany jabłek i sadzonek ziół na wspomnienia związane z osiedlem Wierzbno. Więcej tutaj.

Zebrane wspomnienia w formie tekstów i nagrań zostały zaprezentowane we wrześniu 2016 roku na wystawie w klubie sąsiedzkim Mokotowo. Więcej tutaj.  

Link do reportażu „Mokotowski targ wspomnień” emitowanego w Polskim Radiu tutaj.

 

Czas: luty-wrzesień 2016

Miejsce: Warszawa, Wierzbno

Partnerzy: Partnerstwo Moje Wierzbno, Stowarzyszenie Boris

 

Bazar Różyckiego

Terenem drugiej Pracowni był rejon Starej Pragi w dzielnicy Praga-Południe. Opiekunami Pracowni byli architekci z mech.build: Jan Dowgiałło i Anna Zawadzka, którzy na co dzień działają na pograniczu architektury, sztuki, przyrody i nauki. Budują i eksperymentują w duchu zrównoważonego rozwoju, chętnie stosując naturalne lub recyklingowe materiały i ekologiczne rozwiązania.

W ramach Pracowni studenci m.in. przeprowadzili prototypowanie nowego miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu na Bazarze Różyckiego oraz przeprowadzili dwie gry terenowe na terenie bazaru. Więcej tutaj.

Finałowe działania odbyły się w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska, dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rewitalizacji Prawobrzeżnej Warszawy do roku 2020.

Czas: luty-sierpień 2017

Miejsce: Warszawa, Bazar Różyckiego

Partnerzy: mech.build, Fundacja Zmiana, na_prawa warszawa