FB
Vimeo
Open/Close Menu
lokalne

Muzeum Społeczne na Woli

Studentki specjalizacji Animacja Kultury wzięły udział w akcji społeczno-artystycznej Krzysztofa Żwirblisa – Muzeum Społeczne, której celem była integracja mieszkańców osiedla między ulicami Wolską, Skierniewicką i Płocką w Warszawie.

 

Akcja była kolejną odsłoną formatu, który Krzysztof Żwirblis realizuje w różnych społecznościach w Polsce i za granicą.

 

Twórca  wychodzi z założenia, że każdy człowiek, mieszkaniec jest osobistym „muzeum”, ma swoją historię i związane z nią pamiątki  oraz własne pasje, hobby lub działalność artystyczną (amatorską czy czasami profesjonalną) i może nas po nim oprowadzić czy choć podzielić się jego niewielką częścią.

Autor wraz ze zespołem współpracowników  tworzy ramę do działań mieszkańców. Najważniejsze jest nawiązanie  kontaktu, który  umożliwia kręcenie filmu nt. osiedla i jego mieszkańców, składającego się głównie z wywiadów. Ich tematem jest historia osobista uczestników oraz miejsca, w którym mieszkają a także własna kreatywność. Film zostanie wyświetlony później na dużym ekranie w środku osiedla, co z jednej strony jest podniesieniem prywatnej historii, z drugiej zaś użyciem przestrzeni publicznej do wyrażania własnych treści. Jeśli pozwala pogoda na świeżym powietrzu organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci młodzieży, co także ułatwia nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami. Zwykle owocują one takim stopniem zaufania, że uczestnicy wypożyczają swoje pamiątki, prace, fotografie, dokumenty na chwilową wystawę organizowaną w finale akcji.  Finał jest ogłaszany i otwarty dla publiczności z zewnątrz.  Wieczór zaczyna się od projekcji w przestrzeni, której wybrane elementy podkreślone są światłem, zaś później wszyscy przechodzą na wystawę zorganizowaną także na świeżym powietrzu.

 

Więcej:

https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/akcja-2

 

Czas: kwiecień-maj 2012

Miejsce: Warszawa, Wola

Współpraca: Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, Stowarzyszenie Katedra Kultury