Interferencje czyli Dzień Otwarty Kulturoznawstwa – Remanent

Jak co roku, w maju, w Instytucie Kultury Polskiej UW, odbył się Remanent. Tematem przewodnim i głównym motywem tegorocznego  wydarzenia były INTERFERENCJE.

projekt: Ewelina Połeć

Zjawisko interferencji polega na oddziaływaniu na siebie dwóch lub więcej elementów, zjawisk, informacji. Jeśli są podobne dochodzi do ich wzmocnienia, jeśli przeciwstawne – do wygaszenia. Interferencja może wywołać zakłócenie percepcji, które zmusza do ponownego namysłu i spojrzenia z innej perspektywy. Może prowadzić do zaniku wiedzy lub uniemożliwiać zdobycie nowej.Interferencja kieruje uwagę na samą relację, jej przebieg i skutki.

Podczas tegorocznego Remanentu, który odbył się 22 maja 2017 roku, zorganizowanego wokół tematu interferencji, zaprezentowane zostały obecne warsztaty i staże prowadzone przez specjalizację Animacja Kultury, własne projekty studentów i absolwentów, a także warsztaty dla licealistów. W programie znalazły się również: wystawy, etiudy filmowe, działania performatywne wewnątrz i na zewnątrz budynku IKP.

Wydarzenie przygotowali studenci specjalizacji Animacja Kultury na warsztatach „REMANENT – grupa robocza” prowadzonych przez dr Zofię Dworakowską: Marta Bernatowicz, Aleksandra Bradel, Melissa Czaplicka, Aleksandra Kowalczyk, Leszek Nurzyński, Magdalena Łukianiuk, Anna Pęszkal, Ewelina Połeć, Krzysztof Średzinski.

Szczegółowy program Remanentu

Współpraca: Stowarzyszenie Katedra Kultury i Samorząd Studentów IKP
Wsparcie hi-tech: Komuna/Warszawa, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 8 dla Dzieci Słabowidzących

Poniżej zdjęcia z wybranych wydarzeń w ramach Remanentu.

Śniadanie z obrazami – wernisaż warsztatu Urszuli Kochanowskiej,

fot. Joanna Kocemba i Leszek Nurzyński

Przełamywanie stereotypów – działania interaktywne grupy Mai Parczewskiej,

fot. J. Kocemba i L. Nurzyński