FB
Vimeo
Open/Close Menu

Stanisław Dutka

Stanisław Dutka absolewnt Animacji Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu WarszawskiegoZajęcia z animacji to było coś, za co kochałem te studia. To był kierunek, który kazał mi wstać z ławki i zdobywać wiedzę w ruchu. Dużo jeździliśmy w Polskę i nie tylko. Jeśli istnieje coś takiego jak edukacja poprzez działanie, to tego doświadczyłem właśnie wtedy.

Najważniejsze wspomnienie to wizyta w Teatrze Odin w Holstebro w Danii. Byłem zafascynowany tą trupą aktorską. Tworzyli teatr z własnych bebechów.  Pamiętam, jak Eugenio Barba, reżyser, opowiadał nam, że swoją koncepcję teatru wymyślił w San Marino. I dodał: Jeśli chcecie coś znaczyć, każdy z was musi wymyślić swoje własne San Marino. Te słowa były jak dynamit. Po nich wybuchły różne projekty, zakładaliśmy zespoły muzyczne, klub opowiadaczy, teatr… Ja swoje animacyjne San Marino noszę w sobie cały czas, gdy prowadzę lekcje, reżyseruję albo gdy piszę kolejne opowiadanie.

 

Pracuje jako nauczyciel języka polskiego. W latach 90. śpiewał w zespołach: Kontraburger i KAPEL. Zasłynął jako Belfer Staszek, pisząc felietony do Gazety Wyborczej o lekturach szkolnych. Opublikował Lektury Belfra Staszka (2006) i powieść Cza-cza z Królową (2013).

 

W ramach pracy szkolnej prowadzi projekt teatralny Białe Buty Prezydenta, podczas którego zrealizował dziesiątki sztuk teatralnych – najczęściej własnego autorstwa. Sztuki powstają z inspiracji scenkami wymyślanymi przez uczniów.