FB
Vimeo
Open/Close Menu

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek absolwentka Animacji Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego Najważniejszym doświadczeniem podczas specjalizacji Animacja Kultury w IKP był warsztat i udział akcji Wyraźnie. W milczeniu Akademii Ruchu (2006), w staż w Laboratorium Edukacji Twórczej CSW oraz udział w Odin Week w Odin Teatret w Danii
 
 
Producentka, kuratorka tańca, prezeska Fundacji Kino Tańca. Jako tancerka zajmowała się tańcem współczesnym i kontakt improwizacją. Stworzyła z Jackiem Owczarkiem Międzynarodowy Festiwal Kino Tańca w Łodzi (2002-2006) i wiele programów filmów tańca na festiwalach tanecznych i filmowych. Współtworzyła z Iloną Trybułą (dyrektor artystyczną) Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie. Współpracuje z Pracownią Fizyczną w Łodzi, np. realizując pierwszą polską premierę Davida Zambrano Soul Project/PL (2013).

 

Od 2009 pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie produkuje wystawy m.in. Political /Minimal, Robert Morris. Notes on Sculpture, Teresa Żarnowerówna oraz Stany życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym w Pekinie. Z Katarzyną Słobodą była kuratorką wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca (2013). Współredagowała ważne książki o tańcu Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca (2013) i Taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku (2017). Jest współautorką haseł do „Słownika tańca XX i XXI wieku”.