FB
Vimeo
Open/Close Menu

Alicja Rogalska

Alicja Rogalska absolwentka Animacji Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu WarszawskiegoNajważniejszym doświadczeniem ze specjalizacji był dla mnie na pewno wyjazd na staż do Jubilee Arts (późniejsze The Public) w 2003 roku. Wszyscy tam nazywali nas, młodych animatorów kultury z Polski, artystami, i spora część z nas nimi, nomen omen, została, a ja w 2006 roku na stałe przeprowadziłam się do Wielkiej Brytanii.

Artystka mieszkająca w Londynie. Poza studiami w Instytucie Kultury Polskiej UW, skończyła także kierunek Fine Art (Goldsmiths College, University of London). W 2017 była rezydentką KulturKontakt w Wiedniu, stypendystką IASPIS w Sztokholmie, a w 2016-17 laureatką stypendium Artsadmin w Londynie i uczestniczką programu Visionaries in Residence w MeetFactory w Pradze.

 

Jej interdyscyplinarna praktyka jest skoncentrowana wokół wątków społecznych i politycznych kontekstów codzienności; obejmuje zarówno badania jak i tworzenie sytuacji, performansów, instalacji i prac wideo. Wśród wątków i tematów powracających w jej pracach są: polityczność codzienności, sprawczość, afekty i emocje, oraz narracje o przyszłości z perspektywy społecznej, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii pracy, nierówności ekonomicznych, klasowych i genderowych. Zainicjowane wydarzenia czy spotkania działają jako katalizatory dla kolektywnych dyskusji – kwestionowania i testowania różnych sposobów bycia razem. Wśród bardziej znanych polskiej społeczności projektów artystki są Piosenka Broniowska, Wyśniona Rewolucja, Pomnik Prekariuszy, Wespół oraz Skup Łez (zrealizowany z Łukaszem Surowcem).

www.alicjarogalska.com

www.vimeo.com/alicjarogalska