FB
Vimeo
Open/Close Menu
Projekty

REMANENT – dzień otwarty IKP

Remanent – coroczny dzień otwarty kulturoznawstwa organizowany przez specjalizację Animacja Kultury w latach 2009-2019.

 

Każdy Remanent przygotowywany był przez studencką grupę roboczą, która wspólnie pracowała nad koncepcją i tematem przewodnim danej edycji, programem, organizacją, promocją i dokumentacją. Dzień otwarty stanowił podsumowanie roku pracy na specjalizacji i w IKP, podczas którego studenci i studentki prezentowali/ły swoje prace podczas wystaw, akcji, dyskusji, pokazów filmów, instalacji, koncertów, które odbywały się w budynku IKP i na terenie Kampusu Głównego IKP.

W kolejne edycje Remanentu angażowali się m.in.: samorząd studencki IKP, inne specjalizacje, Stowarzyszenie Katedra Kultury, IKP DLA oraz absolwenci i absolwentki. Przygotowania do Dnia otwartego koordynowała dr Zofia Dworakowska.

 

2010

2011

2012

2014 – WIELKA INWENTARYZACJA

„5 zakładów, 14 profesorów, 23 adiunktów, 58 doktorantów i 18 lat istnienia – to Instytut Kultury Polskiej UW w liczbach. 19 maja 2014 roku, już po raz 5 odbędzie się REMANENT, czyli dzień otwarty specjalizacji Animacja Kultury i Kulturoznawstwa.

Tego dnia, w godzinach 11-18, budynek Instytutu zamieni się w wielkie laboratorium. Będziemy liczyć, mierzyć, ważyć, porządkować, badać. Sprawdzimy m.in. ile stron kseruje przeciętny student kulturoznawstwa, ile centymetrów mierzy jego stopa i ile kaw jest kupowanych w instytutowym automacie. Studenci zaprezentują również efekty swojej całorocznej pracy, opowiedzą o doświadczeniach zdobytych na zajęciach specjalizacji Animacji Kultury, a także zaproszą do wspólnych działań. W programie między innymi: wernisaż prac grupy czytającej obrazy, koncert hodowców fal, prezentacja projektu „Kulturoznawcy portret własny”, spacer po kampusie UW z przewodnikiem-opowiadaczem, wymiana książek, akcje fotograficzne oraz wykład o kulturowej teorii mody. Wszystkie zajęcia i wykłady odbywające się tego dnia w Instytucie będą otwarte dla gości, w tym dla naszych absolwentów i przyszłych studentów. Rozpoczynamy wspólnym śniadaniem, a w ciągu dnia zachęcamy także do spróbowania przysmaków kuchni węgierskiej. Wieczorem zapraszamy na spotkanie do Klubu Grawitacja, gdzie będziemy już nieco mniej skrupulatni w rachunkach”.

fot. Wojciech Wołk-Łaniewski

 

fot. Łukasz Tyburzec

 

 

2015 – OTWARTE/ZAMKNIĘTE

„W tym roku hasło przewodnie Remanentu brzmiało: „Otwarte-Zamknięte”. Interesowały nas relacje Uniwersytetu z miastem, Instytutu Kultury Polskiej z Warszawą, ale także lokalizacja Szpitalu św. Rocha na Uniwersytecie, jego otwarcie na Kampus Główny i zamknięcie na Mały Dziedziniec. Zastanawialiśmy się nad indywidualnymi potrzebami “zamykania się w sobie”, czy “otwierania się na innych”. Zadawaliśmy trudne pytania – Co jest otwarte/zamknięte w Instytucie Kultury Polskiej?”

 

 

 

2017 – INTERFERENCJE

„Zjawisko interferencji polega na oddziaływaniu na siebie dwóch lub więcej elementów, zjawisk, informacji. Jeśli są podobne dochodzi do ich wzmocnienia, jeśli przeciwstawne – do wygaszenia. Interferencja może wywołać zakłócenie percepcji, które zmusza do ponownego namysłu i spojrzenia z innej perspektywy. Może prowadzić do zaniku wiedzy lub uniemożliwiać zdobycie nowej.Interferencja kieruje uwagę na samą relację, jej przebieg i skutki.

Podczas tegorocznego Remanentu, który odbył się 22 maja 2017 roku, zorganizowanego wokół tematu interferencji, zaprezentowane zostały obecne warsztaty i staże prowadzone przez specjalizację Animacja Kultury, własne projekty studentów i absolwentów, a także warsztaty dla licealistów. W programie znalazły się również: wystawy, etiudy filmowe, działania performatywne wewnątrz i na zewnątrz budynku IKP”.

fot. Joanna Kocemba, Leszek Nurzyński

2018 – INACZEJ

„Remanent to inna formuła Dnia Otwartego. Chcemy, aby stał się okazją do spotkania z pracującymi i studiującymi w IKP, nie tylko w sytuacji wykładowej, ale także podczas warsztatu, wernisażu, czy gry miejskiej. Zapraszamy do rozmowy o kulturze współczesnej, o studiowaniu na UW, a także do wspólnego myślenia o przyszłości!
W programie m.in. wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników Instytutu, prezentacje działań miejskich studentów oraz Remanentowe śniadanie w nowej odsłonie. Uwieńczeniem Dnia Otwartego Kulturoznawstwa będzie wieczór opowieści i afterparty”.

2019 – TERAZ

„Obecny czas wymaga szczególnej uważności i namysłu. Dlatego właśnie TERAZ tak ważne jest rozumienie kultury i rozpoznawanie rzeczywistości dookoła nas. W Instytucie Kultury Polskiej UW o tym, co nas otacza rozmawiamy zarówno na zajęciach, jak i na przerwach. Obserwujemy, interpretujemy, reagujemy”.

fot. Laura Kulikowska
fot. Sylwia Grochowska