FB
Vimeo
Open/Close Menu

HAND MADE

Głównym celem projektu realizowanego w latach 2008-2009 było zmodyfikowanie istniejącego modelu kształcenia animatorów kultury w sposób, który uzupełniłby go o możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń. Służyło to ułatwieniu początkującym praktykom animacji doskonalenie warsztatu, zdobywanie nowych narzędzi oraz wykorzystywanie i sprawdzanie ich w sytuacji rzeczywistego działania. Chodziło także o dostarczenie organizatorom warsztatów pracującym w zakresie animacji kultury wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania organizacji zajmujących się działalnością w kulturze.  

 

Partnerzy:

Laundry is an association of multi-disciplinary artists based in West Midlands, UK. They make art, projects and other stuff happen. What interests them is: the nature of collaborative work, how to utilise different styles of participatory practice, and developing international partnerships.

The Creative Communities Unit is based in Staffordshire University, Stoke-on-Trent, UK. It provides an evolving range of courses, projects and services to support local workers and community members to develop the skills to work more effectively in local communities. The Creative Communities Team is made up of a variety of staff with specialist skills in community development, community regeneration and youth work.

 

W ramach projektu zrealizowano nowy zintegrowany model zajęć – Community arts – teoria i praktyka, na który składał się warsztat będący merytorycznym wprowadzeniem do wyjazdu stażowego oraz sam staż.

Celem kursu było zapoznanie się z brytyjskim nurtem community arts czyli brytyjską tradycją pracy ze społecznościami lokalnymi poprzez sztukę, zarówno jeśli chodzi o jego historię i konteksty teoretyczne, jak i praktyczne metody pracy i realizacji projektów. Punktem oparcia dla części teoretycznej były podstawowe teksty z dziedziny community arts; część praktyczna została poprowadzona przez brytyjskie stowarzyszenie artystów Laundry oraz Creative Communities Unit działające na Staffordshire University i miała charakter warsztatów przybliżających konkretne metody pracy artystycznej ze społecznościami lokalnymi.

Zajęcia odbywały się raz w miesiącu, w piątki po południu oraz w soboty. Cykl zajęć zakończył się tygodniowym wyjazdem stażowym do Wielkiej Brytanii (4 grupy stażowe – luty i marzec 2009).